راه های کسب درآمد از کهکشان بزرگ رمزارزها

فهرست مطالب

راه های کسب درآمد از کهکشان بزرگ رمزارزها

حضور رمزارزها در دنیای تکنولوژی باعث ایجاد فرصت های بسیاری برای کسب درآمد از طریق آنها شده است که روز به روز هم در حال افزایش و گسترده تر شدن است؛ در این مجموعه پست ما سعی داریم شما را با انواع این روش ها آشنا کنیم.

دقت داشته باشید دنیای رمزارز ها درحال بزرگتر شدن است و همزمان با این گسترده شدن، فرصت های بیشتری هم روز به روز به واسطه آن ایجاد میشوند که برای استفاده از آن ها و عقب نماندن از بازار لازم است خود را به روز نگه دارید و اطلاعات خود را مرتب جدید کنید. در این جا به بررسی راه های درآمدی ای که در حال حاضر وجود دارد میپردازیم.

۱٫هولد

برخلاف تصور عموم مردم از هولد کردن، با توجه به بالغ تر شدن بازار رمزارزها، این کار چندان هم ساده نیست چراکه وضعیت الانِ این بازار به گونه ای نیست که هر رمزارزی را بخرید و صرفا با چند سال صبر کردن به سود خوبی برسید زیرا بسیاری از این پروژه های رمزارزی بدون هدف ساخته شده اند و بسیاری هم که هدف و برنامه دارند، شکست میخورند و نابود میشوند بنابراین مقدمه هولدر بودن، محقق بودن در این بازار است تا بتوانید رمزارزهای درست و آینده دار را شناسایی کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنید

 

۲٫ترید

یکی دیگر از روش های درآمد زایی از این بازار (و بازار های مالی دیگر) که احتمالا زیاد هم نام آن را شنیده اید، ترید کردن است. ترید کردن انواع و سبک های مختلفی دارد که در این جا وارد آن ها نمیشویم. یکی از خوبی های بازار رمزارزها، ۲ طرفه بودن آن است که باعث میشود بتوان هم از صعود و هم از نزول بازار، سود بگیریم

 

۳٫ماینیگ

این روش تقریبا شناخته شدن ترین روش کسب درآمد از طریق رمزارزها است که خلاصه آن، حل مسائل ریاضی پیچیده توسط دستگاهی به اسم ماینر است که این حل این مسائل پیچیده توسط ماینر باعث پایدار ماندن شبکه و انجام تراکنش ها میشود. ماین کردن نیاز به سخت افزار های مخصوصی دارد که برای خرید و شروع استفاده از آن ها نیاز به سرمایه ی اولیه دارید.

 

۴٫آربیتراژ

آربیتراژ گیری یعنی از اختلاف قیمت در صرافی های مختلف کسب سود کنیم. برای مثال ممکن است بنابر افزایش تقاضا برای یک رمزارز خاص در یک صرافی خاص، قیمت آن برای دقایقی بالاتر از صرافی های دیگر معامله شود که در اینجا میتوانیم با خرید آن رمزارز از صرافی با قیمت پایین تر و انتقال آن به صرافی با قیمت بالاتر و فروش در آن جا، کسب سود کنیم. البته باید توجه داشت که آیا این کار صرفه دارد یا خیر. برای مثال ممکن است هزینه کارمزد انتقال آن رمزارز در آن ساعت خاص، به گونه ای باشد که در نهایت باعث ضرر ما بشود.

 

۵٫بررسی و شرکت در ایردراپ های معتبر

ایردراپ به عبارت ساده یعنی پول رایگان! بسیاری از پروژه های نوپا برای معرفی خودشان و جذب مخاطب پاداش هایی را برای کسانی که به آن ها در این زمینه کمک کنند (برای مثال با فالو کردن آنها در شبکه های اجتماعی یا معرفی پروژه به دوستانشان) در نظر میگیرند یا برخی پروژه های دیگر تصمیم میگیرند بعد از مدتی، ارز خود را لانچ کنند که برای شروع اقدام به پخش تعدادی از کوین یا توکن های خود بین کاربران وفادار خود که از ابتدا از ان پلتفورم استفاده میکردند، میکنند. در مجموع ایردراپ ها روش های بسیار مختلفی دارند اما نکته منفی آن، کلاه برداری بودن ۹۹ درصد از آن ها می باشد که میتوان با تحقیق و بررسی در مورد آن ها و با رعایت برخی نکات ایمنی ریسک کلاه برداری شدن را به حداقل رساند.

 

  1. شرکت در عرضه اولیه ها

بعضی از پروژه ها تصمیم میگیرند قبل از این که ارز رسمی خودشان را وارد مارکت کنند و در صرافی های مختلف لیست شود، فرآیندی به اسم عرضه اولیه که انواع مختلفی مثلICO, IDO, IEO  را اجرا کنند که طی آن کاربران بتوانند آن ارز را با قیمت خیلی پایین تر از زمانی که قرار است عرضه شود خریداری کنند. این روش هم تقریبا مانند روش شرکت در ایردراپ ها، کلاه برداری های زیادی دارد که باید حواس جمع باشید و خوب پروژه ها را بررسی کنید تا بتوانید انواع آینده دار آن ها را پیدا کنید.

 

۷٫استیکینگ

استیک کردن به طور خلاصه یعنی سپرده گذاری رمزارزهایتان نزد شبکه (تقریبا چیزی شبیه بانک) با این تفاوت که این سپرده گذاری شما باعث حفظ امنیت و پایداری شبکه خواهد بود و دقیقا به همین علت برای شما پاداشی از طرف شبکه در نظر گرفته میشود که در پایان دوره استیکینگ به شما تعلق خواهد گرفت. نکته بسیار جالب و خوب این است که شما میتوانید این روش را هولد کردن ترکیب کنید و به همین وسیله سود مرکب بگیرید. یعنی پروژه خوب را شناسایی کرده و روی آن سرمایه گذاری کنید و چون قرار است برای مدت طولانی هولدر بمانید پس به نفعتان خواهد بود که آن رمزارز را استیک کرده و هم از افزایش قیمت و هم از افزایش تعداد کوین هایتان سود بگیرید (البته توجه داشته باشید همه رمزارزها قابلیت استیک کردن ندارند و این کاملا بستگی به فناوری مورد استفاده توسط پروژه مربوطه است)

 

 

 

۸٫لندینگ، قرض دادن و قرض گرفتن رمزارزها

شما میتوانید در پروتکل های مختلف وام دهی کریپتویی، رمزارزهای خود را به عنوان وثیقه سپرده گذاری کنید و با توجه به قوانین آن پروتکل، ۴۰ تا ۷۵ درصد از ارزش وثیقه خود را وام بگیرید و به واسطه ی آن وام روی پروژه های دیگر سرمایه گذاری کنید و با سود آن وام خود را تصفیه کنید.

مثلا شما میتوانید اتریوم های خودتان را به عنوان وثیقه قرار دهید و ۶۰ درصد ارزش آن را وام بگیرید؛ با این کار طی چندین سال نه تنها ارزش اتریومی که وثیقه گذاشتید افزایش پیدا میکند و در هنگام پس گرفتن با ارزش تر است بلکه با پولی هم که وام گرفتید میتوانید روی پروژه های دیگر یا حتی مجددا روی خود اتریوم سرمایه گذاری کنید.

۹٫ییلد فارمینگ

در واقع ییلد فارمینگ ترکیبی از استیکینگ و وام گیری است به نوعی که به طور خلاصه، تقریبا از اواخر سال ۲۰۱۹ پروتکل هایی وارد بازار شدند که هدف آنها آسان سازی و گرفتن بالاترین سود به واسطه استیکینگ و وام گیری بود. این پروتکل ها، که بر مبانی قرارداد هوشمند کار میکنند در حقیقت بین پروتکل های وام دهی و استیکینگ میگردند و بهترین آنها با بهترین سود را پیدا کرده و به صورت خودکار برای شما سرمایه گذاری میکنند که این کار نه تنها باعث صرفه جویی در وقت شما میشود و بهترین را برایتان پیدا میکند بلکه شما را از شر کارمزد هایی که در این بین باید برای جابجایی بین پروتکل های مختلف پرداخت میکردید رها میسازد.

۱۰٫بازی های بلاکچینی

بازی های بلاکچینی، جدیدا به یکی از پر طرفدار ترین راه های درآمد زایی از رمزارزها تبدیل شده اند که به شما این امکان را میدهند که با بازی کردن و کسب مقام، درآمد واقعی داشته باشید که این پول، به واسطه توکن خود آن بازی پرداخت میشود که با توجه به علاقه خودتان تصمیم به خرج کردن آن در داخل بازی برای خرید آیتم های دیگر یا تبدیل آن به دلار برای استفاده های دیگری میگیرید.

۱۱٫ساخت و فروش NFT ها

اگر شما هنرمند خوبی باشید که در دنیای واقعی بتوانید آثاری را تولید کنید که دیگران را مجذوب خود کرده و آن ها را وادار به خرید کند، به احتمال خیلی زیاد در دنیای NFT ها هم میتوانید آثار خود را با فروش خوبی روبرو کنید. فروش آثار هنری خودتان به صورت NFT میتواند به عنوان یکی دیگر از راه های کسب درآمدی در این بازار باشد.

۱۲٫روش های دیگر درآمدی به وسیله NFT ها (مثل استیک کردن، ییلدفارمینگ، اجاره دادن و تامین نقدینگی)

برای مثال بسیاری از بازی های بلاکچینی آیتم هایی را به کاربران ارائه میدهند که به واسطه آن ها بازیکنان میتوانند زودتر برنده شوند یا مراحل بازی را رد کنند و …؛ شما میتوانید با یکبار خریدن این گونه از NFT  ها و اجاره دادن آن به بازیکنان دیگر، به صورت مستمر درآمد منفعلانه داشته باشید.

یا مثلا با تامین نقدینگی در صرافی غیر متمرکزی مثل یونی سوآپ، توکن LP-NFT پاداش بگیرید که در واقع سند مقدار پولی است که درآن صرافی تامین نقدینگی کردید. در نهایت نیز شما می توانید با فروش NFT به دست آمده، دارایی خودتان را از استخر نقدینگی خارج کنید و درآمد منعفل داشته باشید.

راه های دیگری هم برای کسب درآمد به واسطه NFT ها مثل ییلدفارمینگ و استیکینگ و… هم تقریبا شباهت زیادی به مواردی که پیش تر بیان شد دارد. برای مثال شما میتوانید با استیک کردن NFT ها خودتون در برخی پروتکل ها، دقیقا همانند رمزارزهای دیگر، سود دوره ای دریافت کنید. ولی همچنین لازم به ذکر است بسیاری از پروتکل ها از NFT ها مخصوصی پشتیبانی میکنند یا مثلا برای استیک کردن NFT در آنجا شما میبایست NFT محلی آن پلتفورم را خریداری کنید.

 

  1. استفاده از بستر های X to Earn

بعد از گسترش بازی های بلاکچینی و Play to Earn ها، بسیاری پروژه های دیگر با اهداف دیگری و روش های متفاوت تری وارد بازار شدند برای مثال پروژه هایی که هدف آن ها کسب درآمد به واسطه موزیک گوش دادن، راه رفتن و ورزش کردن و حتی فیلم دیدن است. در این جا خیلی فرصت ورود دقیق به نحوه کار این پروژه ها نیست اما به طور خلاصه، این پروژه ها برنامه ای را تنظیم کردند که این فعالیت های شما برای آن ها ارزش افزوده ایجاد کتد و به همین واسطه بتوانند به شما پرداختی داشته باشند.

برای مثال پروژه Hive Mapper این امکان را فراهم میکند که شما با رانندگی کردنتان، کسب درآمد کنید. این پروژه نمونه Web 3  نرم افزار محبوب Google Maps است که خب طبیعتا برای کامل کردن نقشه های خود در سرتاسر جهان، نیاز به عکاسی های مختلف دارد. برای همین، پروژه امکانی را فراهم کرده تا افراد با خرید دوربینی خاص و نصب آن روی خودروی شخصی شان به میزانی که رانندگی کنند و تصاویر و دیتا بیشتری در اختیار پروژه قرار دهند، درآمد داشته باشند.

این مورد، یکی از نمونه های X to Earn است و بقیه موارد و نمونه ها هم تقریبا کارکرد مشابهی دارند به گونه ای که شما با ایجاد ارزش افزوده برای پروژه، کسب درآمد میکنید.

 

  1. بازاریابی و رفرال گیری

شاید با شنیدن این نام، فکرتان به سمت انواع کلاه برداری ها برود اما بهتر است بدانید با بررسی پروژه های خوب و بازاریابی برای آنها میتوانید به صورت نامحدود درآمد داشته باشید. داستان از این قرار است که بسیاری از پروژه هایی که کاربرد و خلق ارزش خوبی دارند ولی هنوز مردم زیادی آن ها را نمیشناسند تصمیم میگیرند تا از کاربران خود بخواهند برای آن ها بازاریابی از طریق لینک و زیر مجموعه گیری انجام دهند و در ازای آن توکن خود را به این کاربران و زیرمجموعه های آنان هدیه میدهند. این روش درآمد زایی متاسفانه بالاترین میزان کلاه برداری و اتلاف وقت را برای کاربران دارد که برای جلوگیری از آن باید ۹۰ درصد تمرکز و وقت خود را صرف پیدا کردن پروژه مناسب و آینده دار کنید و ۱۰ درصد صرف فعالیت های بازاریابی مربوط به آن.

 

  1. برنامه نویسی حوزه بلاکچین و وب ۳

یکی از زمینه هایی که در حال حاضر به علت کم بودن عرضه و افزایش روزافزون تقاضا برای آن، به شدت تبدیل به یک فرصت شده است، برنامه نویسی بلاکچین و سالیدیتی است که شما میتوانید با برنامه ریزی و یادگرفتن اصولی و جامع آن، تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای در این زمینه بشوید و سپس با توجه به علاقه خودتان در شرکت های بزرگ استخدام شده یا به صورت فریلنسری کار کنید. نکته مهم و جالب توجه این روش، بالابودن تقاضا و بازار کار برای ان است که روز به روز هم در حال افزایش است بنابراین شما میتوانید با ورود زود هنگام به این حوزه، از فرصت های استفاده کنید.

 

  1. مشاوره مالی و سرمایه گذاری

درصورتی که دانش و اطلاعات کافی از بازار کریپتو داشته باشید و توانایی ارائه مشاوره به افراد مختلف در این زمینه را دارا باشید، این روش میتواند منبع خوبی برای کسب درآمد شما باشد. البته دقت کنید ورود به این حوزه نیازمند تجربه و تخصص زیادی است چون به طور مستقیم  یا غیر مستقیم با سرمایه های افراد در ارتباط هستید.

 

0/5 (0 نظر)

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *